آموزش تصویری و قدم به قدم نحوه ساخت شناسه ایرنیک در وب سایت nic.ir

پسوند ir. دامنه مرتبه اول کشوری و نشان دهنده کد اینترنتی کشور ایران است. تمامی افراد با توجه به شرایط تعیین شده شرکت IRNIC (ایرنیک) می‌توانند اقدام به ثبت دامنه ir. نمایند. اگر شما هم مثل وب‌یاری قصد دارید تا از دامنه‌های آی آر استفاده کنید قبل از ثبت دامنه آی‌آر باید شناسه ایرنیک بسازید. در این آموزش قصد داریم تا نحوه ساخت شناسه ایرنیک شخص حقیقی یا کاربر معمولی را در سایت nic.ir به شما آموزش دهیم.

برای این منظور، ابتدا باید وارد سایت nic.ir  شوید. پس از ورود به این سایت طبق تصویر زیر، در منوی بالا سمت چپ بر روی لینک مشخصه‌های شناسه کلیک کنید و از بین گزینه‌ها، گزینه ساختن شناسه کاربری را انتخاب کنید.

مرحله اول ساخت شناسه کاربری ایرنیک- وب یاری
ورود به سایت ایرنیک

با کلیک کردن بر روی ساختن شناسه کاربری به صفحه جدیدی مثل تصویر زیر منتقل می‌شوید، به جهت فلش آبی دقت کنید، در این مرحله باید نوع شناسه را انتخاب کنید، بنابراین در قسمت شخص حقیقی روی دکمه تکمیل فرم و دریافت شناسه کلیک کنید تا وارد مرحله بعدی شوید(فلش قرمز)

مرحله انتخاب نوع شناسه در سایت ایرنیک- وب یاری
مرحله انتخاب نوع شناسه در ایرنیک

با انجام مرحله قبل شما وارد مرحله وارد کردن مشخصات شناسه در ایرنیک می‌شوید.

مرحله وارد کردن مشخصات شناسه در سایت ایرنیک
مرحله وارد کردن مشخصات شناسه در ایرنیک

در این مرحله تمام فیلد‌هایی که با علامت (*) مشخص شده‌اند را با دقت کامل نمایید،

فیلدهای ضروری عبارتند از:
  • نام و نام خانوادگی
  • کد ملی
  • کشور، استان، شهر، آدرس، کدپستی، تلفن
  • پست الکترونیک

مهم: سپس در فیلد پست الکترونیکی آدرس ایمیل فعال خود را با دقت کامل کنید و توجه داشته باشید در مراحل بعدی جهت احراز هویت یک ایمیل به آدرس ایمیل شما که در این مرحله وارد می‌کنید ارسال می‌شود، پس در این مرحله آدرس ایمیل خود را با دقت فراوان وارد کنید، چون اگر ایمیل شما صحیح نباشد کار شما کاملا بی‌فایده خواهد بود و مجبورید از نو شروع کنید.

مهم: در فیلد پرسش محرمانه یک سوال محرمانه دلخواه برای خودتان وارد کنید و در فیلد بعدی پاسخ دلخواه به سوال محرمانه را وارد نمایید. در مراحل بعدی ساختن شناسه ایرنیک به سوال محرمانه و پاسخ آن نیاز دارید پس آن‌ها را با دقت یاداشت کنید و در یک محل امن نگهداری کنید.

وارد کردن ایمیل و پرسش محرمانه
وارد کردن ایمیل و پرسش و پاسخ محرمانه

پس از تکمیل فیلدهای ضروری فوق، در بخش حریم خصوصی گزینه ” آزاد برای نمایندگان فروش” را انتخاب کنید تا در آینده بتوانید از شرکت‌های نماینده ایرنیک – مانند شرکت‌های هاستینگ – دامنه‌های آی آر خریداری و ثبت نمایید (فلش آبی) و سپس بر روی دکمه بازنگری کلیک کنید(فلش قرمز).

تنظیم رابط های مجاز برای ساخت شناسه ایرنیک- وبیاری
تنظیم رابط های مجاز برای ساخت شناسه ایرنیک

با انجام تمام کارهای بالا، هم‌اکنون شما وارد مرحله سوم یعنی مرحله بازنگری و امضا در هنگام ساخت شناسه در ایرنیک شده‌اید.

مرحله سوم در هنگام ساخت شناسه در ایرنیک
مرحله بازنگری و امضا در هنگام ساخت شناسه در ایرنیک

ابتدا از صحت اطلاعاتی که در مرحله قبل وارد کردید مطمئن شوید، سپس قوانین ثبت نام در ایرنیک و دریافت شناسه را با دقت مطالعه فرمایید.

قوانین سایت ایرنیک برای دریافت شناسه کاربری- وبیاری
ضوابط و شرایط ایرنیک برای دریافت شناسه کاربری

سپس از قسمت نام کامل سازنده شناسه، نام و نام خانوادگی خود را به صورت انگلیسی وارد کنید (فلش قرمز)، کد کپچا را با دقت وارد کنید (فلش آبی) و بر روی دکمه ” موافقم، دریافت شناسه” کلیک فرمایید(فلش صورتی).

مشخصات سازنده شناسه در ایرنیک
وارد کردن نام و نام خانوادگی، کد کپچا و اعلام موافقت با قوانین

تبریک، ایرنیک شناسه کاربری منحصر به فرد شما را در این مرحله نمایش می‌دهد. حال باید منتظر دریافت ایمیل باشید. صبور باشید و ایمیل خود را بررسی کنید، ممکن است ایمیل به جای بخش inbox وارد بخش spam  شده باشد. هر دو قسمت را مشاهده کنید.

مرحله پایانی ساختن شناسه در ایرنیک
آخرین مرحله در ساختن شناسه در ایرنیک

حال جهت فعال سازی شناسه میبایست به آدرس ایمیل خود مراجعه نمایید و ایمیل دریافت شده تحت عنوان your IRNIC handle info را بازگشایی نمایید.

دریافت ایمیل ایرنیک پس از ساخت شناسه
دریافت ایمیل سایت ایرنیک پس از ساخت شناسه

ما ایمیل دریافتی از ایرنیک را بازگشایی کردیم، شناسه کاربری و گذرواژه کاملا مشهود است(فلش آبی)، جهت تغییر گذرواژه بر روی لینک دریافتی(فلش قرمز) کلیک کنید تا به سایت ایرنیک منتقل شوید.

ایمیل دریافت شده از ایرنیک-وب یاری
ایمیل دریافت شده از ایرنیک

با کلیک بر روی لینک دریافتی در ایمیل، می‌توانید دوباره وارد ایرنیک شوید. کافی است تا شناسه کاربری (یا ایمیل) و گذرواژه ایمیل شده را وارد کنید. پس از وارد کردن کد کپچا دکمه ورود را کلیک کنید(فلش قرمز)

ورود به سایت ایرنیک پس از دریافت ایمیل
ورود به nic.ir پس از دریافت ایمیل

پس از وارد شدن به ناحیه کاربری در ایرنیک در صفحه زیر پاسخ به سوال محرمانه که در هنگام ثبت نام در ایرنیک وارد نموده بودید را با دقت وارد نمایید و سپس یک رمزعبور جدید برای خودتان انتخاب کنید و آن‌ها را در دو فیلد گذرواژه و تایید گذرواژه وارد نمایید و بر روی دکمه “نشاندن گذرواژه” کلیک کنید(فلش قرمز).

مرحله تغییر گذرواژه قبلی به گذرواژه دلخواه
مرحله تغییر گذرواژه قبلی به گذرواژه دلخواه

با انجام مرحله قبلی پیغام خوشرنگ ” جایگزینی گذرواژه با موفقیت انجام شد” را مشاهده می‌کنید. این بدین معنی است که شناسه کاربری ایرنیک شما فعال شد و قابل استفاده می‌باشد. می‌توانید شناسه یا ایمیل خود را وارد کنید(فلش قرمز)، سپس گذرواژه جدید را وارد کنید(فلش آبی)، کپچا را تکمیل کنید(فلش بنفش) و دکمه ورود را بزنید تا وارد پنل خود در ایرنیک شوید(فلش صورتی).

پیغام تغییر گذرواژه در مرحله پایانی ساختن شناسه ایرنیک
پیغام موفقیت آمیز بودن تغییر گذرواژه در آخرین مرحله ساخت شناسه ایرنیک

می‌بینید که به شما پیام سبز “به سامانه ثبت وارد شدید! ” را نشان می‌دهد.

ورود به پنل کاربری سایت ایرنیک با شناسه کاربری و گذرواژه جدید
ورود به پنل کاربری ایرنیک با شناسه کاربری و گذرواژه جدید

نکته مهم: شناسه ایرنیک تنها راه دسترسی شما به کنترل پنل مدیریت دامنه‌های آی آر شماست و بنابراین مشخصات شناسه ایرنیک خود را به ویژه رمزعبور و سوال و پاسخ محرمانه را باید در یک محل امن برای همیشه نگهداری کنید.

تبریک! قدم اول را به درستی برداشتید، حال برای خود یک چای بریزید، کمی خستگی درکنید و طراحی سایت را به کارشناسان و طراحان سایت وب یاری بسپارید تا بقیه کار را ما برای شما انجام دهیم.

اهمیت انتخاب رمزعبور و پسوردهای مطمئن و قوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

بنر کناری در ساید بار
طراحی سایت فروشگاهی
طراحی سایت شرکتی
error: محتوا محافظت شده است!!